Komary w Polsce a ryzyko zdrowotne – informacja Głównego Inspektora Sanitarnego

Komary dają się w tym roku nieźle we znaki. Po ulewnym maju nastąpił prawdziwy wylęg komarów, które skutecznie uprzykrzają ludziom spędzanie czasu na świeżym powietrzu – nie tylko nad wodą. 

W związku z plagą komarów podajemy komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) nt. ryzyka zdrowotnego związanego z dużym namnażaniem się komarów – https://gis.gov.pl/zdrowie/komary-w-polsce-ryzyko-zdrowotne-informacja-glownego-inspektora-sanitarnego/, w którym zawarto informację o sposobie bezpiecznego stosowania produktów biobójczych przeciwko tym owadom.

GIS w swoim komunikacie uspokaja, że Polska jest krajem, w którym występuje klimat umiarkowany przejściowy. Amplituda temperatur oraz wilgotność występujące w takim klimacie są niewystarczające do rozwoju gatunków komarów, które występują np. w Afryce, Azji, Ameryce. To tam komary są przyczyną wielu groźnych dla człowieka chorób zakaźnych (np. malarii, żółtej gorączki, gorączki Denga itp.).

W Polsce obecnie nie ma ryzyka zakażenia się żadną groźną chorobą zakaźną przenoszoną przez komary regularnie występujące na naszym terytorium, nawet jeśli ich ilość będzie zwielokrotniona w warunkach np. podtopień – twierdzi Główny Inspektor Sanitarny.

Pomimo braku zagrożenia wystąpienia choroby zakaźnej przenoszonej przez komary w Polsce duże skupiska tych owadów mogą stanowić uciążliwość dla ludzi i zwierząt. Dlatego zaleca się następujące metody ochrony przed komarami:

  1. unikanie przebywania na zewnątrz pomieszczeń w porach największej aktywności komarów (poranek i wieczór),
  2. stosowanie ubrań z długimi rękawami i nogawkami,
  3. stosowanie mechanicznych barier w oknach i drzwiach (siatki na owady lub moskitiery), które będą uniemożliwiać przedostawanie się owadów do domów przez otwarte okna i drzwi,
  4. stosowanie dostępnych w sklepach preparatów odstraszających komary.

Stosując środki odstraszające komary pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Przed zastosowaniem preparatu należy przeczytać etykietę, na której znajdziemy instrukcję stosowania, środki ostrożności, czas skutecznego działania oraz datę ważności.

Chroniąc się przed komarami zadbajmy także o własne bezpieczeństwo. Zwróćmy uwagę czy produkt ten posiada pozwolenie na obrót tzn. czy jest przebadany, bezpieczny i skuteczny. Pozwolenie znajdziemy na etykiecie produktu ale także w urzędowym wykazie http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biobójcze. źródło: Główny Inspektor Sanitarny

Dodaj komentarz